Jak zawiązać krawat?
8.jpg

Podstawową umiejętnością każdego mężczyzny powinna być umiejętność... wiązania krawata. Często ubierając garnitur zapominamy o tym niezwykle ważnym elemencie, świadczącym o elegancji każdego z Panów. Dziś przedstawimy Wam dwie proste techniki zawiązania krawata.

Spis treści:

1. Jakie są sposoby wiązania krawata?
2. Four-in-hand
3.
Węzeł windsorski
4. Jaki krawat wybrać? Czego unikać?
5. Infografika - węzeł windsorski

                              

1. Jakie są sposoby wiązania krawata?

Sposobów wiązania krawata jest wiele. Dziś przybliżymy Wam dwie metody, czyli węzeł windsorski oraz jeden z najpopularniejszych – four-in-hand. Rodzajów węzłów jest jednak wiele – z czasem będą pojawiać się kolejne poradniki.

                               

2. Four-in-hand

Nazwa węzła wywodzi się od jego czterech podstawowych ruchów. Jest to sposób niezwykle prosty i popularny, a w dodatku wyjątkowo estetyczny. Wygląd tego wiązania jest asymetryczny i szczupły, przez co mężczyźni prezentują się nowocześnie i wdzięcznie. 

Zacznijmy od założenia krawata na szyję z cienką końcówką po prawej stronie:
I. Przekładamy szerszą końcówkę dookoła tej węższej
II. Kolejnym krokiem jest przełożenie tej szerszej z przodu wiązania – dzięki temu tworzymy zgrabny węzeł
III. Szeroką część krawata przekładamy pod całym węzłem i wyciągamy tuż pod brodą, po czym przekładamy przez powstałą wcześniej pętelkę
IV. Ostatnią czynnością jest dociągnięcie i nadanie węzłowi pożądanego kształtu, poprzez sprawny i mocny ruch.

                                 

3. Węzeł windsorski

Drugim rodzajem wiązań jest węzeł windsorski – znacznie bardziej skomplikowany od poprzedniego sposobu. Wyglądem przypomina gruby i szeroki trójkąt. Należy pamiętać, że ten rodzaj wiązania stosujemy do nielicznych stylizacji i podczas konkretnych okazji, np. wystąpienia publiczne, rozmowy kwalifikacyjne, prezentacje czy rozmowy biznesowe. Ponadto sugeruje się, aby ten węzeł stosowali Panowie, którzy posiadają długie szyje, ponieważ ta metoda optycznie je skróci.

Krawat zawieszamy na szyi cieńszą stroną po prawej, następnie:
I. Końcówki krzyżujemy ze sobą, tak jak w przypadku węzła prostego
II. Następnie szerszą końcówkę przekładamy przez wiązanie od góry, tuż pod brodą.
III. Kolejnym krokiem jest złapanie końcówki od dołu i naciągnięcie jej. Naciągniętą szeroką końcówkę przekładamy na lewą stronę
IV. Ponownie przekładamy krawat od góry i naciągamy
V. Następnym elementem jest przełożenie szerokiej końcówki na prawą stronę i wyciągnięcie jej od spodu pod szyję.
VI. Ostatnim ruchem jest włożenie szerokiej końcówki w powstałą pętelkę
VII. Po wykonaniu wszystkich ruchów węzeł naciągamy i formujemy.

                      

4. Jaki krawat wybrać? Czego unikać?

Szerokość dobranego przez nas krawata ma ogromne znaczenie. Krawat powinniśmy dobrać w zależności od szerokości klapy – powinien być jej równy.
Długość krawata uzależniona jest od położenia paska. Krawat powinien sięgać maksymalnie do połowy klamry, inaczej zaburzy on nasze proporcje. Oczywiście wąska końcówka nie powinna być dłuższa od szerokiej. Wzór oraz kolor krawata podlega osobnej dyskusji. Artykuł na ten temat znajdziecie w kolejnym wpisie.
Gdy już opanujemy węzeł prosty oraz windsorski do perfekcji, możemy poeksperymentować z bardziej wymagającymi wiązaniami. 

O ile te dwie metody powinny w zupełności wystarczyć osobom nienoszącym garniturów na co dzień, tym mężczyznom, którzy korzystają z nich częściej, sugerujemy zapoznanie się z innymi sposobami.

                    

5. Infografika - węzeł windsorski

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl