Jak dobrać skarpetki do garnituru?
22.jpg

Skarpetki to element ubioru, który zakładamy niemal codziennie. Wielu mężczyzn niestety nie zwraca uwagi na to, jakie skarpety wybiera do danego garnituru, nie doceniając ich znaczenia. Jest to duży błąd, ponieważ wbrew pozorom skarpety nie są niewidoczne - zawsze należy je dopasować do całego stroju oraz sytuacji. Warto zatem zapoznać się z kilkoma istotnymi zasadami, które pomogą uniknąć modowego faux pas i zapewnią spójny, atrakcyjny wizerunek.Spis treści:

1. Dobieraj skarpetki do spodni

2. Skarpetki w zależności od danej okazji

3. Długość skarpetek  1. Dobieraj skarpetki do spodni

   Zasada ta ma zastosowanie zarówno, jeśli chodzi o kolor, jak i materiał. Dokładne dopasowanie koloru skarpetek do spodni pomoże optycznie “wydłużyć” nogi, co jest pożądane szczególnie w przypadku niskich mężczyzn. Jeżeli nie posiadamy skarpetek w takim samym odcieniu jak spodnie i buty, należy ubrać parę o ciemniejszej barwie, natomiast w przypadku jasnego obuwia i garnituru lepiej wybrać skarpetki nieco jaśniejsze.

   Dopuszczalne jest także dopasowanie skarpetek do koloru butów, jednak wtedy nie można już liczyć na efekt wydłużenia sylwetki. Co więcej, w tej opcji nie wszystkie połączenia będą trafione.

   Czarne skarpetki z czarnymi butami sprawdzą się jedynie w przypadku garnituru w tym samym kolorze, przy czym zaznaczyć trzeba, że w tym wariancie jest to jedyne dozwolone wyjście. Czarny garnitur to najwyższa elegancja, która nie akceptuje innych kolorów obuwia i skarpet.

   Innym przykładem będzie stylizacja składająca się z garnituru w kolorze szarym bądź granatowym, do której dobrano czarne lub brązowe buty. W tym połączeniu kolorów poprawne będzie dopasowanie koloru skarpet do spodni, a nie obuwia.

   Przykładem odpowiedniego zestawienia kolorystycznego, w którym można dobrać skarpetki do butów, jest połączenie brązowego obuwia i skarpet w połączeniu z beżowym garniturem.   2. Skarpetki w zależności od danej okazji

   W zależności od tego, na jaką okazję się ubieramy, obowiązują nas odmienne zasady. Jeżeli w pracy musimy ściśle przestrzegać formalnego dress code’u, lub też, gdy wybieramy się na wytworne, eleganckie wydarzenie, bezwzględnie należy trzymać się klasyki i określonych norm. Garnitur na formalne okazje akceptuje jedynie gładkie skarpety w kolorach czarnym, ciemno granatowym, grafitowym lub szarym. Jak wspomniano wyżej, czarne skarpety mają rację bytu wyłącznie z czarnym garniturem czy smokingiem i butami w tym samym kolorze.

   Naturalnie inne zasady obowiązują w sytuacjach mniej formalnych. Smart casual, czyli styl półformalny, dopuszcza korzystanie z kolorowych, wzorzystych skarpetek, jednak ważne jest, aby nadal były one dopasowane do stroju. Najlepiej, gdy ich wzór czy kolor nawiązuje do innego elementu stroju, np. krawata czy poszetki. Ten zabieg tworzy połączenie górnej części stylizacji z dolną, dając spójną całość.

   Ważne przy tym jest, aby nie tworzyć zbyt oczywistych połączeń, jak np. skarpety, krawat i poszetka w identycznym, jednolitym kolorze. Najlepiej, gdy kolor skarpetek będzie łączył się z jakimś drobnym elementem występującym na wzorze poszetki czy krawata.

   Jeszcze większe pole do popisu mamy w sytuacjach nieformalnych, kiedy ubieramy samą polówkę czy koszulę wraz ze stonowanymi spodniami - w tej sytuacji możemy dobrać oryginalne, rzucające się w oczy skarpety.

   Białe lub jasnoszare skarpetki przeznaczone są jedynie do uprawiania sportu, tak samo jak te z wyrazistym logo czy napisami, zwłaszcza w okolicy kostek.   3. Długość skarpetek

   Ważną kwestią przy doborze skarpetek jest również ich długość. Nadrzędną zasadą, do której powinien stosować się każdy mężczyzna, jest to, aby nie dopuścić do pokazania kawałka gołej nogi. Jeżeli założymy dosyć krótkie skarpetki, które zasłonią nogi w pozycji stojącej, to już przy siedzeniu, a tym bardziej założeniu nogi na nogę, może pojawić się problem. W związku z tym najbezpieczniej jest zakładać skarpetki sięgające do połowy łydki, dzięki którym noga pozostaje zakryta w każdej pozycji.

   Istnieje wiele głosów za tym, że najlepiej jest nosić skarpety sięgające do kolan, ponieważ nie zsuwają się i zawsze dobrze wyglądają. Ta opcja jednak nie sprawdzi się w przypadku spodni z wąskimi nogawkami, ponieważ mogą się one źle układać.

   do góry
   Sklep jest w trybie podglądu
   Pokaż pełną wersję strony
   Sklep internetowy Shoplo.pl