Garnitur na różne okazje
24.jpg

Niektórzy panowie wychodzą z założenia, że dobry garnitur jest odpowiedni na każdą okazję, co czasami może zadziałać na ich niekorzyść. Z pewnością dobrze skrojony garnitur w uniwersalnym, jednolitym kolorze może służyć na wiele różnych wydarzeń, jednak zawsze znajdą się wyjątki, kiedy pasuje ubrać nieco inny, formalny strój.

Kluczowe są dodatki - one również w zależności od okazji powinny się zmieniać. Jeżeli Twoja garderoba nie wymaga noszenia garnituru częściej niż na specjalne okazje i nie potrzebujesz posiadać więcej niż jednego egzemplarza, zadbaj o bogatszy zestaw dodatków, którymi będziesz mógł dopasowywać swój wygląd do rangi wydarzenia.

Poniżej prezentujemy kilka popularnych okazji, które rządzą się konkretnymi zasadami w kwestii ubioru.



Spis treści:

1. Rozmowa kwalifikacyjna

2. Spotkanie biznesowe

3. Teatr, kolacja, randka

4. Studniówka



    1. Rozmowa kwalifikacyjna

    Udając się na rozmowę z potencjalnym pracodawcą należy dołożyć wszelkich starań, aby w trakcie tego krótkiego spotkania pokazać się od możliwie jak najlepszej strony. Naturalnie składa się na to kilka różnych czynników - doświadczenie zawodowe, kompetencje, cechy charakteru, gesty czy mimika, ale także prezencja. Niezależnie od tego, o jaką pracę się ubiegamy, nasz wygląd ma być nienaganny. Dotyczy to zarówno ubioru, jak i całego ciała (włosy, dłonie itd.), jednak skupmy się na tym pierwszym.

    Jak należy ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną? W większości przypadków najlepiej będzie postawić na ponadczasową klasykę, czyli granatowy bądź szary (może być w prążki) garnitur w zestawie z błękitną lub białą koszulą. Odradza się kolor czarny, który jest zarezerwowany na najważniejsze okazje wymagające bezbłędnej elegancji i szyku. Dodatki powinny być stonowane, aby nie rzucały się w oczy, tym samym powodując rozproszenie uwagi rozmówcy.

    Istnieją jednak wyjątki firm, głównie w branżach kreatywnych, w których korzystniej dla kandydata byłoby zaprezentować się od nieszablonowej strony, decydując się na coś oryginalnego. Jest to jednak spore ryzyko, dlatego o ile potencjalny pracodawca nie zakomunikował o swobodnym dress codzie, bezpieczniej będzie trzymać się sztywnych zasad i wybrać klasyczny, elegancki strój.

    2. Spotkanie biznesowe

    Spotkanie biznesowe, podobnie jak rozmowa kwalifikacyjna, wymaga okazania szacunku drugiej stronie, co między innymi osiąga się odpowiednim ubiorem. Tutaj również najlepiej sprawdzi się garnitur w kolorze granatowym czy szarym. Do tego warto dobrać jasno błękitną koszulę wraz z krawatem w odcieniach niebieskiego.

    Inne zasady będą obowiązywać w przypadku, gdy w danej branży nie nosi się garniturów lub kiedy wiemy, że spotkanie będzie miało swobodną formułę. Wtedy dobrze jest postawić na zestaw półformalny, składający się z marynarki, koszuli bez krawata i spodni typu chino, zachowując stonowane kolory w całym stroju.

    3. Teatr, kolacja, randka

    Wybierając się do teatru, filharmonii, na kolację czy randkę, należy zadbać o właściwy strój. Dla wielu mężczyzn garnitur na takie okazje jest przesadnie oficjalnym ubiorem, z czym trudno jest się nie zgodzić. W takich sytuacjach warto sięgnąć po smart casual, czyli coś pomiędzy formalną elegancją, a swobodnym strojem noszonym na co dzień. Jak stworzyć zestaw w stylu smart casual?

    Opcja pierwsza to zestawienie nieformalnej marynarki i koszuli ze spodniami chino. Mamy tutaj większą swobodę w doborze kolorów - nie muszą one być stonowane ani formalne, warto jednak zachować umiar i nie przesadzić z ilością mocnych barw czy wzorów. Smart casual nie wyklucza noszenia krawata, co warto wykorzystać jako ciekawe urozmaicenie stroju, ponieważ on również powinien być nieformalny. Należy przy tym pamiętać, że oczywiście wszystko zależy od okazji - krawat w krzykliwe wzory może się sprawdzić na randce, jednak nie będzie już odpowiednim dodatkiem na wyjście do filharmonii.

    Drugą opcją będą klasyczne dżinsy i biała koszula, co jest ponadczasowym, uniwersalnym zestawem, który nie zmienia się wraz z trendami. Może występować samoistnie lub w połączeniu z nieformalną marynarką, ciekawą poszetką oraz brązowymi półbutami. Warto wspomnieć też o tzw. zestawie klubowym, który jest bezpieczną alternatywą w sytuacjach, gdy nie wiadomo jak się ubrać. Składa się z wełnianej, granatowej marynarki, białej koszuli, szarych spodni z kantem oraz klasycznych półbutów. Przykładowo, może być noszony do teatru czy na kolację.

    4. Studniówka

    Z racji, że garnitur kupowany na studniówkę często ma służyć młodym mężczyznom również na inne okazje, takie jak matura, warto zadbać o to, aby wybrać uniwersalny model pasujący do różnych okoliczności. O ile czarny garnitur będzie dobrym wyborem na studniówkę, to już nie do końca sprawdzi się na maturze - kolor ten jest przypisany do okazji wieczorowych. O wiele bezpieczniej jest nabyć garnitur granatowy, który będzie odpowiedni zarówno na egzamin dojrzałości, jak i studniówkę. Posłuży też na inne wydarzenia, wystarczy tylko dopasować odpowiednie dodatki. Jeżeli nie chcesz kupować garnituru w tym kolorze, możesz rozważyć też grafit. Obie wersje będą bardziej uniwersalne od czerni, patrząc z praktycznego punktu widzenia. Jeżeli jednak czarny garnitur nie będzie jedynym w Twojej garderobie, możesz śmiało wybrać ten kolor na bal maturzystów.

    Co dobrać do garnituru na studniówkę? Bezwzględnie białą koszulę i czarne półbuty. W tej kwestii nie ma innych możliwości. Inaczej ma się sprawa dodatków - tutaj możesz zdecydować, czy postawić na klasykę w postaci stonowanego krawata (granat, bordo lub fiolet), białej poszetki i skarpetek dopasowanych do spodni, czy może trochę zaszaleć i wybrać odważniejsze kolory i wzory. Jeśli wybierasz wersję drugą, pamiętaj, że szaleństwo ma się ograniczyć jedynie do dodatków - garnitur, koszula i buty mają być klasyczne.

    Panowie, którzy poszukują innego ubioru na studniówkę, mają do wyboru tylko zestaw koordynowany, w którym znajdzie się aksamitna marynarka (czarna lub granatowa), biała koszula, mucha oraz eleganckie czarne lub grafitowe spodnie.

    do góry
    Sklep jest w trybie podglądu
    Pokaż pełną wersję strony
    Sklep internetowy Shoper.pl